Křížem lepené dřevo neboli CLT (crosslaminated timber), jak se mu říká v mezinárodním měřítku, je velkoplošný masivní dřevěný panel, který se skládá z nejméně tří vrstev slepených v pravém úhlu k sobě
Dřevo se jako stavební materiál osvědčuje již po staletí.
S průmyslovou revolucí v 19. století a potřebou postavit v krátké době velké množství domů pro lidi, kteří se stěhovali do měst za prací, však bylo dřevo nahrazeno novými stavebními materiály, které bylo možné vyrábět ve velkém množství.
Dřevěné konstrukce byly po dlouhou dobu jen výplní mezery.
S rostoucím ekologickým povědomím je však dřevo v poslední době znovu objevováno jako cenný a udržitelný stavební materiál, který šetří zdroje.
S rozvojem vícepodlažních dřevostaveb nabývají konstrukce z křížem lepeného dřeva (CLT) na významu. Jen v roce 2022 činila výroba CLT panelů v regionu DACH (včetně Itálie a České republiky) 1,22 milionu m³.
Pro rok 2023 se očekával nárůst na 1,27 milionu m³. To není překvapivé: CLT panely splňují všechny požadavky na statiku a stabilitu, požární ochranu a stavební fyziku. Výroba nezávislá na povětrnostních podmínkách v závodě a vysoký stupeň prefabrikace zaručují rychlou a technicky bezchybnou realizaci.
Podíl dřevostaveb a hybridních systémů dřevostaveb na celkovém objemu výstavby již několik let trvale roste
Je to však dáno i tím, že intenzivní a na praxi zaměřený výzkum objasnil mnoho otevřených otázek týkajících se stavebních konstrukcí, statiky a stavební fyziky. Zejména vývoj lepeného lamelového dřeva (CLT), které je na trhu něco málo přes 10 let, přináší dřevěné konstrukce do staveb, které bylo dříve možné realizovat pouze z betonu nebo oceli.
Kromě výstavby individuálních rodinných a montovaných domů a individuálních vícepodlažních obytných budov lze nyní bez problémů realizovat i velké a vysoké obytné a kancelářské budovy v městských oblastech, komerční budovy, výrobní haly, a dokonce i mosty. Architekti a projektanti tak mají k dispozici pevný, tuhý a stabilní výrobek, který díky svým definovaným stavebně-fyzikálním vlastnostem výrazně usnadňuje plánování a realizaci velkých projektů dřevostaveb.
Kvalitativní a časové výhody CLT způsobu výstavby jednoznačně podporují i sádrovláknité desky fermacell®, které jsou svými technickými a stavebně fyzikálními vlastnostmi v této technologii výstavby vhodným doplňkem. Bodují rychlou a snadnou prefabrikací ve výrobě. Jsou stabilní, vysoce zatížitelné a odolné vůči mechanickému namáhání. Jsou stejně vhodné pro konstrukce stěn, stropů a podlah, jako pro dokončování atraktivních koupelen
Křížem lepené dřevo neboli CLT (crosslaminated timber), jak se mu říká v mezinárodním měřítku, je velkoplošný masivní dřevěný panel, který se skládá z nejméně tří vrstev slepených v pravém úhlu k sobě.
Masivní panely jsou odolné, mají vysokou rozměrovou stabilitu a díky svým technickým a stavebně-fyzikálním vlastnostem představují vážnou konkurenci betonu a oceli. Na rozdíl od jiných stavebních metod však výroba křížem lepeného dřeva vyžaduje velmi málo energie. Stejně jako všechny dřevěné stavební materiály, i CLT ukládá CO2, a tím trvale přispívá k ochraně klimatu. Díky vysokému stupni prefabrikace, kdy se prvky vyrábějí v továrně za ideálních podmínek bez ohledu na počasí, je doba výstavby krátká. Otvory pro okna a dveře se jednoduše vyříznou. Dobré difuzní vlastnosti vytvářejí příjemné klima v místnosti.
Požární ochrana CLT panelů
Stavby z CLT panelů umožňují rychlou realizaci stavebních projektů, včetně modulární výstavby, díky vysokým možnostem prefabrikace. CLT panely nabízí celou řadu výhod pro vícepodlažní dřevostavby z hlediska požární bezpečnosti. Je to hlavně vysoká únosnost systému a zamezení rizika šíření požáru v dutinách konstrukcí – to vše při subtilních tloušťkách systému.
IGNIS Požární zkouška stropu z CLT panelů ocelového nosníku
K260 zkouška vzorku konstrukce – dvě vrstvy fermacell®
K260 zkouška vzorku konstrukce – dvě vrstvy fermacell® – kontrola nosné desky
Bez ohledu na to by však nemělo být opomenuto komplexní řešení konstrukcí. Nechráněné dřevěné povrchy zvyšují požární zatížení, a proto musí být na základě požárních požadavků a předpisů správně naplánovány a provedeny. O to důležitější je správné používání jednotlivých charakteristik a pojmů v oblasti požární ochrany, jako je třída reakce na oheň, rozvoj požáru, šíření požáru a požární odolnost, a definování možností s ohledem na požadavky. Pro plné využití potenciálu CLT panelů
u vícepodlažních budov je třeba již ve fázi plánování věnovat velkou pozornost.
Aestuver™ FireShield – systémové řešení prostupu stropní konstrukcí z CLT panelů (projektové řešení)
V posledních několika letech odzkoušela společnost James Hardie Europe rozsáhlá protipožární řešení pro stavby z CLT panelů. To zahrnuje konstrukční řešení na požární ochranu CLT panelů, které může zaručit plnou funkčnost. Sádrovláknité desky fermacell® přebírají v kombinaci s CLT panely současně několik funkcí. Cílem je v podstatě umožnit optimalizaci požární ochrany stěnových prvků s vysokým statickým zatížením a realizovat štíhlé stěnové konstrukce. Tímto způsobem lze při rostoucí urbanizaci získat více obytného/užitečného prostoru. Projektanti a realizační firmy se zejména u vícepodlažních dřevostaveb často setkávají v jednotlivých požárních úsecích (stropy/stěny) s prostupy instalací skrz dělící konstrukce. I v této oblasti provedla naše společnost celou řadu požárních zkoušek a přišla s novým unikátním systémem Aestuver™ FireShield s certifikací ETA, který tuto problematiku komplexně řeší.