Návrh technického řešení Therm25

Systémové řešení CLT konstrukcí – od detailu k realizaci

Systémové řešení CLT konstrukcí – od detailu k realizaci

23.06.2024
 

S rozvojem vícepodlažních dřevostaveb nabývají konstrukce z křížem lepeného dřeva (CLT) na významu. Jen v roce 2022 činila výroba CLT panelů v regionu DACH (včetně Itálie a České republiky) 1,22 milionu m³. Pro rok 2023 se očekával nárůst na 1,27 milionu m³. To není překvapivé: CLT panely splňují všechny požadavky na statiku a stabilitu, požární ochranu a stavební fyziku. Výroba nezávislá na povětrnostních podmínkách v závodě a vysoký stupeň prefabrikace zaručují rychlou a technicky bezchybnou realizaci.

Podíl dřevostaveb a hybridních systémů dřevostaveb na celkovém objemu výstavby již několik let trvale roste
Je to však dáno i tím, že intenzivní a na praxi zaměřený výzkum objasnil mnoho otevřených otázek týkajících se stavebních konstrukcí, statiky a stavební fyziky. Zejména vývoj lepeného lamelového dřeva (CLT), které je na trhu něco málo přes 10 let, přináší dřevěné konstrukce do staveb, které bylo dříve možné realizovat pouze z betonu nebo oceli. Kromě výstavby individuálních rodinných a montovaných domů a individuálních vícepodlažních obytných budov lze nyní bez problémů realizovat i velké a vysoké obytné a kancelářské budovy v městských oblastech, komerční budovy, výrobní haly, a dokonce i mosty. Architekti a projektanti tak mají k dispozici pevný, tuhý a stabilní výrobek, který díky svým definovaným stavebně-fyzikálním vlastnostem výrazně usnadňuje plánování a realizaci velkých projektů dřevostaveb.
 
Křížem lepené dřevo neboli CLT (crosslaminated timber), jak se mu říká v mezinárodním měřítku, je velkoplošný masivní dřevěný panel, který se skládá z nejméně tří vrstev slepených v pravém úhlu k sobě
Masivní panely jsou odolné, mají vysokou rozměrovou stabilitu a díky svým technickým a stavebně-fyzikálním vlastnostem představují vážnou konkurenci betonu a oceli. Na rozdíl od jiných stavebních metod však výroba křížem lepeného dřeva vyžaduje velmi málo energie. Stejně jako všechny dřevěné stavební materiály, i CLT ukládá CO2, a tím trvale přispívá k ochraně klimatu. Díky vysokému stupni prefabrikace, kdy se prvky vyrábějí v továrně za ideálních podmínek bez ohledu na počasí, je doba výstavby krátká. Otvory pro okna a dveře se jednoduše vyříznou. Dobré difuzní vlastnosti vytvářejí příjemné klima v místnosti.
 

„Kvalitativní a časové výhody CLT způsobu výstavby jednoznačně podporují i sádrovláknité desky fermacell®, které jsou svými technickými a stavebně fyzikálními vlastnostmi v této technologii výstavby vhodným doplňkem. Bodují rychlou a snadnou prefabrikací ve výrobě. Jsou stabilní, vysoce zatížitelné a odolné vůči mechanickému namáhání. Jsou stejně vhodné pro konstrukce stěn, stropů a podlah, jako pro dokončování atraktivních koupelen,“ říká Dipl.Ing. (FH) Jaroslav Benák, vedoucí technického oddělení společnosti James Hardie Europe.
 
Požární ochrana CLT panelů
Stavby z CLT panelů umožňují rychlou realizaci stavebních projektů, včetně modulární výstavby, díky vysokým možnostem prefabrikace. CLT panely nabízí celou řadu výhod pro vícepodlažní dřevostavby z hlediska požární bezpečnosti. Je to hlavně vysoká únosnost systému a zamezení rizika šíření požáru v dutinách konstrukcí – to vše při subtilních tloušťkách systému.
IGNIS Požární zkouška stropu z CLT panelů ocelového nosníkuIGNIS Požární zkouška stropu z CLT panelů ocelového nosníku
Projektové řešení: kapslování stropního detailu – CLT / ocelový nosníkProjektové řešení: kapslování stropního detailu – CLT / ocelový nosník

 

Projektové řešení: kapslování stropního detailu s dutinovou podlahou – CLT / ocelový nosníkProjektové řešení: kapslování stropního detailu s dutinovou podlahou – CLT / ocelový nosník

Bez ohledu na to by však nemělo být opomenuto komplexní řešení konstrukcí. Nechráněné dřevěné povrchy zvyšují požární zatížení, a proto musí být na základě požárních požadavků a předpisů správně naplánovány a provedeny. O to důležitější je správné používání jednotlivých charakteristik a pojmů v oblasti požární ochrany, jako je třída reakce na oheň, rozvoj požáru, šíření požáru a požární odolnost, a definování možností s ohledem na požadavky. Pro plné využití potenciálu CLT panelů u vícepodlažních budov je třeba již ve fázi plánování věnovat velkou pozornost.
 
„V posledních několika letech odzkoušela společnost James Hardie Europe rozsáhlá protipožární řešení pro stavby z CLT panelů. To zahrnuje konstrukční řešení na požární ochranu CLT panelů, které může zaručit plnou funkčnost. Sádrovláknité desky fermacell® přebírají v kombinaci s CLT panely současně několik funkcí. Cílem je v podstatě umožnit optimalizaci požární ochrany stěnových prvků s vysokým statickým zatížením a realizovat štíhlé stěnové konstrukce. Tímto způsobem lze při rostoucí urbanizaci získat více obytného/užitečného prostoru. Projektanti a realizační firmy se zejména u vícepodlažních dřevostaveb často setkávají v jednotlivých požárních úsecích (stropy/stěny) s prostupy instalací skrz dělící konstrukce. I v této oblasti provedla naše společnost celou řadu požárních zkoušek a přišla s novým unikátním systémem Aestuver™ FireShield s certifikací ETA, který tuto problematiku komplexně řeší,“ dodává Jaroslav Benák.

Aestuver™ FireShield – systémové řešení prostupu stropní konstrukcí z CLT panelů (projektové řešení)

Aestuver™ FireShield – systémové řešení prostupu stropní konstrukcí z CLT panelů (projektové řešení)

Požární ochranu konstrukcí lze realizovat pomocí řešení, odpovídajícím různým požadavkům:

  • jednovrstvé opláštěné konstrukce od REI30 až REI120,
  • požární stěny REI90-M, REI120-M,
  • jednoplášťové a dvouplášťové stěnové systémy REI30 až REI120,
  • subtilní řešení požární ochrany se zatížením až 200 kN/m,
  • detaily řešení spojů,
  • integrace ocelových konstrukcí,
  • řešení napojení spár,
  • provádění instalací.
K260 zkouška vzorku konstrukce – dvě vrstvy fermacell®

K260 zkouška vzorku konstrukce – dvě vrstvy fermacell®

K260 zkouška vzorku konstrukce – dvě vrstvy fermacell® – kontrola nosné desky

K260 zkouška vzorku konstrukce – dvě vrstvy fermacell® – kontrola nosné desky


Akustická ochrana staveb z CLT panelů
„U staveb z CLT panelů musíme počítat s tím, že akustiku ovlivňuje několik konstrukčních vlivů. Jednak je to tloušťka a plošná hmotnosti CLT prvku, vliv má také plošná hmotnost a ohybová tuhost opláštění, druh předsazeného systému (CW, latě, akustické profily) a podíl spár a spojů (malé / velké stěny),“ vysvětluje Jaroslav Benák.

SCHEMA_Akustická ochrana staveb z CLT panelů

Od ledna 2021 u nás platí nová akustická norma ČSN 73 0532:2020, která ve srovnání s předchozím stavem přinesla řadu změn. Jednou z těch zásadních je skutečnost, že požadavky na příčky uvnitř bytu se nyní vztahují na všechny obytné místnosti (mimo příslušenství) a platí i pro rodinné domy. Smyslem nové normy je ochránit danou místnost před veškerým zdrojem hluku, například z vedlejší místnosti. V praxi to znamená vyváženější pohled na akustickou izolaci všech příček a dveří. Současná norma stanovuje, že u bytových a rodinných domů, terasových nebo řadových domů a dvojdomů s jednou bytovou jednotkou by stěny mezi obytnými místnostmi měly splňovat zvukovou izolaci R´w ≥ 40 dB.
 
„Příkladové hodnoty vzduchové neprůzvučnosti stěnových konstrukcí s CLT panely, opláštěnými sádrovláknitými deskami fermacell®, požadavky této normy plní. Například konstrukce s tloušťkou 145 mm, tvořená 80 mm CLT panelem, 27 mm akustickým profilem, 20 mm minerální izolace a opláštěná 18 mm deskou fermacell® má R´w = 49 dB, v případě vyšších akustických požadavků lze s CLT panely nabídnout i konstrukce s výrazně vyšší zvukovou izolací. Akustiku stropních CLT konstrukcí lze vylepšit pomocí řady našich systémových řešení. Například použitím ohybově tuhé desky s vysokou hmotností, což jsou naše podlahové prvky fermacell®, nebo zatížením stávající konstrukce pomocí Akustického podsypu fermacell®,“ říká Jaroslav Benák ze společnosti James Hardie Europe.
 
Při umístění stavby na hranici pozemku se u dřevostaveb obvykle používá dělící stěna mezi domy. V případě dělících stěn mezi řadovými a bytovými domy musí být splněny vedle požadavků na požární odolnost i požadavky na ochranu proti hluku. V oblasti dřevostaveb se dělící stěny mezi domy zpravidla řeší jako dvojité stěny. Toto konstrukční provedeni poskytuje velmi dobré hodnoty neprůzvučnosti v pásmech středních a vysokých kmitočtů. V oblasti nízkých kmitočtů, které jsou obyvateli vnímány jako hukot nebo duněni, jsou k dispozici účinné možnosti snížení hluku.
 
Možnosti pro zlepšení (příklady):
  • zvětšit mezeru uvnitř dělící stěny mezi domy,
  • zvětšit počet vrstev opláštění na straně místnosti, popřípadě asymetrická skladba stěny,
  • zmenšení vzdálenosti u spodní konstrukce,
  • použití prvků z masivního dřeva.

 
Výše uvedená a případná další opatření vedou k tlumení vlastních frekvenci kmitaní opláštění, a tak zlepšují neprůzvučnost v pásmu nízkých kmitočtů.


Hodnoty vzduchové neprůzvučnosti_Plánování staveb z CLT panelů

Hodnoty vzduchové neprůzvučnosti_Plánování staveb z CLT panelů

Zpracování CLT panelů
Společnost James Hardie Europe má pro montáž a zpracování CLT panelů s obklady se sádrovláknitými deskami fermacell® k dispozici řadu odladěných a optimalizovaných řešení, které usnadňují prefabrikaci nebo samotnou montáž na stavbě. Patří mezi ně například spárovací techniky nebo detaily řešení spojů a jejich návaznost na požární bezpečnost nebo akustiku stěn a stropů. Odpovídající kvalitu provedení zajišťují i pravidelná certifikační školení montážních firem.

 

Spárovací techniky desky na sraz

Spárovací techniky desky na sraz

Spárovací techniky tmelená spára fermacell

Spárovací techniky tmelená spára fermacell

Spárovací techniky lepená spára fermacell

Spárovací techniky lepená spára fermacell

Spárovací techniky tmelená spára fermacell TB

Spárovací techniky tmelená spára fermacell TB

 

Spárovací techniky desky na sraz

Rohové spáry desky na sraz

Spárovací techniky tmelená spára fermacellRohové spáry desky na sraz s rohovou spárou

Rohové spáry desky na sraz s rohovou spárou

Rohové spáry tmelená spára fermacell

Rohové spáry tmelená spára fermacell

Rohové spáry lepená spára fermacell

Rohové spáry lepená spára fermacell


Konstrukce s CLT panely ve světle inovací a požadavků na udržitelnost
„Kromě certifikovaných a ověřených řešení, podloženými desítkami zkoušek, nabízí společnost James Hardie Europe investorům, architektům, projektantům a realizačním firmám i řadu inovativních produktů. Jedním z nich jsou i speciální podlahové prvky pro systém podlahového vytápění fermacell® Therm25 s nízkou montážní výškou a rychlou a snadnou instalací. Samozřejmostí jsou i Environmentální prohlášení o výrobku (EPD) a promyšlený systém odpadového hospodářství s materiály fermacell®,“ dodává na závěr Dipl.Ing. (FH) Jaroslav Benák, vedoucí technického oddělení společnosti James Hardie Europe.
 
I v nové publikaci „Sádrovláknité desky fermacell® a fasádní Hardie® obklady – Plánování staveb
z CLT panelů" zohledňuje společnost James Hardie Europe rostoucí význam konstrukcí z křížem lepeného dřeva
Dokument je souhrnem rozsáhlých systémových řešení, která výrobce vláknocementových Hardie® obkladů a sádrovláknitých desek fermacell® vyvinul pro vícepodlažní stavby s konstrukcemi z CLT panelů. Publikace zahrnuje také evropská řešení a ukazuje příklady projektů z Evropy. Zájemci si ji mohou bezplatně stáhnout ve formátu PDF na stránkách www.fermacell.cz nebo www.jameshardie.cz v sekci Ke stažení nebo prostřednictvím vloženého QR kódu.

Zájemci si ji mohou bezplatně stáhnout ve formátu PDF na stránkách www.fermacell.cz nebo www.jameshardie.cz v sekci Ke stažení nebo prostřednictvím vloženého QR kódu.

×

Hledáme partnera pro externí spolupráci v oblasti navrhování podlahového vytápění.

Staňte se součástí týmu fermacell®.

Hledáme projektanta TZB pro externí spolupráci při zpracování kladečských plánů a projektů vytápění na systém podlahového vytápění fermacell® Therm25™.
  • vytvoření základního/zjednodušeného projektu soustavy TZB se zaměřením na podlahové vytápění a výpočet výkonu.
  • vytvoření topných smyček a následných kladečských plánů systémových desek v půdorysu navrhovaného objektu/projektu.
Informace: p. Jaroslav Benák
Pro více informací zavolejte na 606 657 523
×