Na pražském Václavském náměstí se na konci října otevřel někdejší slavný secesní Grand hotel Evropa. Hotel, který byl od roku 2013 uzavřený, bude pod názvem W Prague provozovat celosvětový řetězec Marriott jako součást své luxusní sítě W Hotels. V interiérech staré i nové části se uplatnily systémy suché výstavby fermacell® včetně podlahového systému fermacell®.
Grand hotel Evropa (do r. 1951 Hotel Šroubek) vyrostl v centru Prahy v roce 1872 podle návrhu architekta Josefa Schulze v novorenesančním slohu, na začátku 20. století byl přebudován ve stylu secese. V roce 1924 ho koupil restauratér Karel Šroubek, po němž pak nesl jméno a stal se synonymem luxusu, vyhlášené kuchyně a prvotřídních služeb. Mezi jeho hosty patřila společenská smetánka tehdejší doby. Před druhou světovou válkou v hotelu bydlel i britský obchodník Nicholas Winton, který odtud organizoval záchranu židovských dětí před nacismem. V roce 1951 byl hotel znárodněn, postupně však chátral a po roce 1989 byl restituován a několikrát změnil majitele.
Po rozsáhlé rekonstrukci a dostavbě má hotel W Prague 161 pokojů včetně prezidentského apartmá. K dispozici je pro hosty i veřejnost několik restaurací, kaváren či střešní bar s terasou, krytý bazén, fitness centrum a wellness.
Při rekonstrukci a dostavbě se počítalo s kompletní obnovou v těsné spolupráci s památkáři
Objekt hotelu se nachází na území Pražské památkové rezervace na Václavském náměstí a je národní kulturní památkou, včetně interiéru jak zabudovaného, tak i volného. Investorem rekonstrukce a novostavby byla společnost VACLAVSKE 25 s.r.o., generálním dodavatelem stavby tým divize 3 společnosti Metrostav a.s. Stavební práce včetně instalace příček, stěn a podlah zajišťovala stavební společnost SIS Systémy a.s.. Projektantem byl tým projektantů DELTAPLAN spol. s r.o. v čele s hlavním inženýrem projektu Ing. Petrem Knihou, Ing. Simonou Grabherrovou a Ing. arch. Lucií Harcubovou. Autorem návrhu bylo mezinárodní architektonické studio Baranowitz + Kronenberg.
Předmětem řešení byla rekonstrukce stávajícího, mnoho let chátrajícího hotelu. Po demolici JV křídla došlo k dostavbě nového objektu v objemu původního křídla ve dvoře. Novostavba ve volném prostoru vnitrobloku vychází z proporcí pozemku, její půdorys má v nadzemních podlažích tvar elipsy. Je zahloubena mezi stávajícími objekty, má suterény, zvýšené přízemí, mezanin a 7 dalších pater. Původní část je s novou provozně a komunikačně propojena ve hmotách suterénů a přízemí.
Konstrukce novostavby je monolitický železobetonový skelet, konzola hmoty elipsy nad
mezaninem historické budovy byla prováděna s dočasnou podporou z ocelové konstrukce v době betonování. Fasáda nového objektu je řešena jako modulová – LOP s prolamovanými šablonami nad provětrávanou mezerou. Pokojové moduly v nadzemních podlažích jsou osazeny atypickými okny lichoběžníkového tvaru.
Historický objekt zachovává své původní funkce, ve 2. suterénu vzniklo spa a wellness v místech původní kotelny a skladů. Pokoje hostů zůstaly v nadzemních podlažích, rozložené okolo centrálního schodiště s atriem. Přestože došlo k několika vážným poškozením cenných částí objektu, zůstala zachována památková podstata společenských částí hotelu včetně autentických prvků a detailů, nábytku i dalšího původního mobiliáře.
V historické části byly v průběhu rekonstrukce nově provedeny veškeré technologie, rozvody, sítě a výtahy. Rekonstrukce střechy zahrnovala i podkrovní vestavbu dvou apartmánů. Stávající krov byl z velké části zachován, pouze lokálně upraven a zesílen pro splnění požadované funkce. Omezeno na minimum bylo podkopávání nosných konstrukcí existující budovy. V případě požadavku na zahloubení byl prohlubován prostor mezi nosnými konstrukcemi.
Předchozí dobré zkušenosti projekčního týmu s materiály fermacell® otevřely dveře i k rekonstrukci a dostavbě hotelu W Prague
Společnost James Hardie Europy a její systémy suché výstavby fermacell® byla do projektu zapojena díky předchozí zkušenosti týmu DELTAPLAN s materiály fermacell® na jiných projektech (například oceněný soubor bytových domů s obchodním parterem Corso Pod Lipami v Řevničově, fit out hračkářství Hamleys v památkově chráněném objektu v ulici Na Příkopech, nemocnice na Papui-Nové Guineji).
Ing. Radomil Dvořák, technický konzultant společnosti James Hardie Europe Praha, měl spolu s Janem Hejdukem, regionálním manažerem JHE projekt přestavby a novostavby památkově chráněného hotelu os začátku až do konce na starosti:
„Na projekt byly kladeny vysoké nároky na akustiku, požární bezpečnost a odolnost vůči nárazu. Deska fermacell® je svojí pevností a tvrdostí vhodná do prostor, které mohou být namáhány každodenním náročným provozem – v hotelu musí například odolávat nárazům cestovních kufrů. Silnou stránkou našich desek je u projektů jako byl tento také možnost snadno změnit povrchovou úpravu desek v případě požadavku investora – například výměna tapet, aplikace štuku, atd. Samozřejmě je důležitá i případná snadná opravitelnost defektů. Předností sádrovláknitých desek fermacell® je i jejich vysoká nosnost – lze na ně například aplikovat obklady bez omezení formátu až do hmotnosti 50 kg/m2. Architekti a projektanti nejsou také omezeni případnými výdřevami za situace, kdy je na desky potřeba umístit těžké předměty, protože jedna hmoždinka udrží až 100 kg zátěž (120 kg při dvouzáklopu), jeden šroub pak 60 kg (70 kg při dvouzákopu).“
Stěna pokoj/koupelna
Mezibytová stěna v původní budově hotelu – prostorově úsporná
Mezibytová stěna v nové budově hotelu – požadavek na vedení instalací mezi profily
Tým projektantů DELTAPLAN desky fermacell® znal, důležité však bylo přesvědčit o jejich výhodách samotného investora rekonstrukce a novostavby hotelu W Prague.
„Investora jsme proto vzali na jiný projekt, kde měl možnost si sádrovláknitou desku fermacell® fyzicky osahat, vyzkoušet její tvrdost a pevnost konstrukcí. Pro účely vzorkování byly z našich materiálů postaveny dva vzorové (mockup) pokoje. V těchto byly provedeny akustické zkoušky – měřila se vzduchová neprůzvučnost u stěn a vzduchová a kročejová neprůzvučnosti u podlah. Přestože byly akustické standardy v hotelu přísnější nežli normové požadavky, ale i tak jsme s rezervou stanoveným požadavkům vyhověli. Na stěnové konstrukce byla na některých místech následně nanášena štukatérská výzdoba – sádrové odlitky a tvarované štuky. Ty byly aplikovány na základě původních návrhů a provedení za dohledu památkářů,“ dodává Jan Hejduk.
Stěnové konstrukce fermacell® jsou použity v původní budově hotelu i v novostavbě
Stěny pokojů a koupelen jsou realizovány ze stěnových konstrukcí fermacell® 1S10 a 1S11, mezibytové stěny v původní budově hotelu pak z prostorově úsporných konstrukcí fermacell® 1S31. U mezibytových stěn v novostavbě byl požadavek vést instalace mezi profily, tady jsou stěny z konstrukcí fermacell® 1S32.
Podlahové systémy fermacell® jsou instalovány v původní budově hotelu W Prague
Stropní konstrukce tady tvořily trámové stropy s horním záklopem a ztužením OSB shora, zespodu prkna + rákos + omítka a Kleinovy stropy (žebrový monolitický strop z cihel/ŽB deska). Ze sortimentu suchých podlah fermacell® se tady uplatnily Voštinový systém fermacell® (30 mm), systémový podsyp fermacell® (31 – 81 mm), podlahové prvky fermacell® 2E 22-25 (25 mm), doplněné o dřevovláknité desky (hobra). Podlahovou krytinu tvoří broušené dubové vlysy třívrstvé, skládané „na rybinu“ tl. 15 mm.
Publikace "Fermacell - sádrovláknité desky v suché výstavbě"