Investorem novostavby zařízení pro výchovu a vzdělávání dětí Dětské skupiny Poníček s provozním, sociálním a stravovacím zázemím v areálu České zemědělské univerzity v Praze-Suchdole je Česká zemědělská univerzita, generálním dodavatelem pak stavební společnost KONSIT a.s. z Prahy. Dodavatelem nové školky, realizované formou prefabrikované dřevostavby, je společnost Martinice Group se sídlem v Martinicích, která tady poprvé instalovala na obklad své dřevostavby fasádní panely Hardie® Panel.
Dětské skupiny nabízejí zaměstnancům řadu výhod, které jim pomáhají lépe sladit pracovní a rodinný život. Mladí rodiče oceňují zejména jejich flexibilitu a provoz v blízkosti pracoviště, protože dětské skupiny jsou často nastaveny podle jejich pracovní doby, což umožňuje flexibilní péči o děti. Dítě navíc nemusí navštěvovat skupinu každý den nebo celý den, což rodičům umožňuje přizpůsobit péči svým pracovním potřebám. Předností je také skutečnost, že ve srovnání s mateřskými školami je v dětských skupinách menší počet dětí na jednu pečující osobu. Dětské skupiny také usnadňují rodičům postupný návrat do práce, protože mohou dítě umístit do skupiny jen tehdy, když pracují. Výhody mají i zaměstnavatelé, pro které jsou výdaje na provoz dětské skupiny daňově uznatelnými náklady.
Všech výše uvedených výhod si bylo dobře vědomo i vedení České zemědělské univerzity v Praze-Suchdole. Školka Poníček – dětská skupina ČZU v Praze tak vznikla už v roce 2016 a navázala na dobré zkušenosti dětského koutku ČZU Poníček, který přivítal první předškoláky v dubnu 2012 v prostorách přízemí univerzitních kolejí. Školka Poníček je určena pro děti od dvou do čtyř let a využívají ji jak děti zaměstnanců univerzity, tak i doktorandů a studentů.
Nová dvoupodlažní budova školky Poníček II se začala stavět v roce 2024 a letos by měla být dokončena
Základní koncept domu tvoří dvě hmoty spojené do tvaru L. Dřevo se uplatňuje nejen jako konstrukční, ale částečně i jako obkladový materiál v podobě modřínových latí zavěšené provětrávané fasády. Většinu plochy fasády ale zaujímají fasádní vláknocementové obklady Hardie
® Panel. Nosná konstrukce objektu je smíšená. Schodišťové jádro je řešeno jako železobetonové, nosné stěny jsou provedeny z prefabrikovaných sendvičových panelů s dřevěným jádrem a minerální tepelnou izolací. Na stropní konstrukci pak bylo užito nové řešení prefabrikovaných spřažených dřevobetonových panelů. Vnější opláštění panelů tvoří sádrovláknité desky fermacell
®. Důležitou součást stavby ovlivňující její tepelně-technické vlastnosti představují kromě kvalitního obvodového pláště a silného zateplení i okna osazená dvojskly a trojskly. Střechu vyšší hmoty pokryje kačírek, střechu 1. NP pak extenzivní zeleň. Stavebně by budova měla splnit parametry „A – mimořádně úsporná“. Kromě tepelných vlastností obálky budovy bude tedy nezbytné řešit větrání vnitřních prostor pomocí nuceného systému rekuperace, doplněné tepelným čerpadlem s akumulací do teplé vody.
Půdorys školky je 25,1 x 30,7 m a v nové budově se počítá se zázemím až pro tři dětské skupiny (dvě v 1.NP a jedna v 2.NP). V zázemí každé z těchto tří dětských skupin je denní místnost, ložnice, hygienické zázemí a šatna. Dále jsou v nové budově dvě gastro zázemí, zázemí pro personál dětské skupiny, úklidové komory, sklad, infrasauna pro děti, prádelna a šatna. V objektu je též uvažován výtah, který má poslední zastávku v úrovni třetího patra – na střeše objektu. Na střeše nad 2.NP je plánována instalace FVE panelů.
Základové konstrukce objektu jsou tvořeny dvojitou roznášecí deskou umístěnou na základových pasech. Výhodou dvojité základové desky je zejména umístění vodorovné hydroizolace mezi dvěma betonovými deskami. Při realizaci vrchní stavby je tak eliminováno riziko poškození hydroizolace spodní stavby. Roznášecí základové desky jsou navíc ze spodní strany zatepleny pomocí extrudovaného polystyrenu. Ten tak společně s vrstvou podlahového polystyrenu umístěného na horní straně základové konstrukce zajišťuje tepelnou izolaci stavby.
Stavba objektu je pojata jako prefabrikovaná dřevostavba, jejím dodavatelem je Martinice Group
Ing. Michal Zeman, Ph.D, ředitel společnosti Martinice Group k realizaci nové školky dodává:
„Stěny stavby jsou tvořeny panely s lehkou rámovou konstrukcí. Tyto panely jsou tvořeny nosným dřevěným rámem tl. 200 mm, který je vyplněn minerální vatou. Na tomto rámu je z vnitřní strany parobrzdná fólie, předstěna pro vedení instalací, jež je vyplněna minerální vatou, doplněna o vodoinstalační a WC bloky připravené pro napojení rozvodů vody a zaklopena z interiérové strany sádrovláknitou deskou fermacell®. Z exteriérové strany nosné konstrukce je aplikována také sádrovláknitá deska fermacell®, plnící statickou funkci. Na tuto desku je připevněna minerální fasádní izolace s UV stabilní fasádní fólií, dřevěným odvětrávaným roštem a síťkou proti hmyzu.“
Fasáda školky Poníček v areálu ČZU v Praze-Suchdole je provětrávaná a podle konkrétního místa se skládá ze svislého roštu 40x80 mm a cementovláknitých obkladů Hardie
® Panel nebo ze svislého a vodorovného roštu a na nich aplikovaného svislého modřínového obkladu. Ten je použit na JV fasádě budovy, jako podhled střechy nad pavlačí a také v prostoru zapuštěného závětří. Zbytek plochy fasád je tvořen cementovláknitými deskami Hardie
® Panel.
„Konstrukce stropu mezi podlažími a též konstrukce plochých střech je tvořena spřaženými dřevobetonovými stropy. Ty využívají patentovanou spřahovací technologii naší firmy a jsou též prefabrikovány u nás ve výrobním závodě. Toto umožňuje, jak u výroby stěnových, tak stropních panelů, zvýšení přesnosti výroby, jelikož jsou vyráběny ve stabilním prostředí našich výrobních hal,“ vysvětluje Michal Zeman. Schodiště uvnitř objektu je též prefabrikované, železobetonové. Pro konstrukci stavby tak byla využita kombinace dřeva, železobetonu i oceli.
Na školce uplatnila Martinice Group řadu inovativních prvků včetně prvního použití svých dřevo-betonových spřažených stropů
Kromě premiéry dřevo-betonových spřažených stropů použila při stavbě školky společnost Martinice Group poprvé na fasádě své dřevostavby i cementovláknité Hardie® Panely od společnosti James Hardie Europe. Specifická byla i výška panelů, výzvou byla i potřeba dodržet vzhled budovy dle návrhu architekta (např. kulatá okna apod.). Inovativní je také užití kotvících prvků HCW od firmy Hilti zajišťujících statiku celého objektu.
„Dřevo-betonové spřažené stropy byly vyvinuty u nás v Martinicích. Využívají pevnost železobetonové desky k přenosu tlakových sil a pružnost dřevěných nosníků k přenosu tahových sil. Tato kombinace umožňuje, aby strop byl nejen pevný, ale i lehký. . Unikátnost našeho produktu spočívá ve způsobu spřažení. Betonová deska je spojena s dřevěnými nosníky pomocí patentované technologie – speciální ocelové lišty, která je vlepena do dřeva. Díky přesně navrženým betonovým zámkům je možné dílce na stavbě spojit do jednoho celku a betonovou desku zmonolitnit, čímž se zvyšují statické vlastnosti celé konstrukce.
Tento systém byl testován v Kloknerově ústavu v Praze a podstoupil i náročné požární zkoušky v akreditované společnosti FIRES. Ověření postupů pak provedl Výzkumný a vývojový ústav dřevařský v Praze. Výsledkem je prefabrikovaný stropní dílec, jehož kvality jsou certifikovány a ověřeny. Díky unikátnosti se podařilo naší společnosti získat užitný vzor („malý patent“) pro Českou republiku, Slovensko, Rakousko, Německo a Polsko,“ říká Michal Zeman.
Parametry stropu jsou opravdu nadstandardní:
strop, který vyvinula Martinice Group, se staví rychle a zvyšuje tak efektivitu výstavby, jeho předností je i nízká hmotnost a vysoká pevnost. Skvělé jsou také akustické vlastnosti při použití odzkoušených skladeb (Rw = 76 dB) a požární odolnost (REI 60 minut). Certifikovaná nosnost stropu je až 350 kg/m² při rozpětí 7,5m, výhodou je i suchý proces při montáži.
Martinice Group si při výběru dodavatele fasádního obkladu vybrala Hardie® Panely
Zadáním byly v projektu jako součást fasádního obkladu předepsané cementovláknité desky, nikoli jejich dodavatel – toho si Martinice Group vybírala sama mezi několika výrobci. Podle slov Michala Zemana bylo pro volbu Hardie
® Panelů klíčové, že realizační firma měla dobré zkušenosti už se sádrovláknitými deskami fermacell
®, které stejně jako Hardie
® obklady dodává společnost James Hardie Europe (JHE).
„Výborně funguje ze strany JHE obchodně technická podpora, mají dobrou cenu v porovnání s alternativními deskami na trhu, fermacell je navíc světovým hráčem v segmentu dřevostaveb a suché výstavby. Sádrovláknité desky fermacell® používáme v našich dřevostavbách již řadu let, a to jak v nosných, tak příčkových panelech a stropních podhledech. Cementovláknité desky fermacell® Powerpanel H2O s vyšší odolností proti vodě používáme ve sprchových koutech spolu s tlakově impregnovanými sloupky v konstrukci koupelny. Jsou to deskové materiály s dořešenými detaily a stabilní technologií zpracování, které nezpůsobují žádné problémy. Dlouholetým využíváním jsme si ověřili jejich vysokou spolehlivost při využití v naší výrobě,“ dodává Michal Zeman.
Dlouholeté zkušenosti a řada realizací přinesla firmě mnoho cenných zkušeností
Společnost Martinice Group má možnost podílet se na mnoha zajímavých realizacích, ať už přímým oslovením konečným zákazníkem nebo v rámci veřejných výběrových řízení.
„Občas nás mrzí jednostranný tlak pouze na nízkou cenu za současného neřešení kvality provedení. U dřevostaveb dvojnásob platí, že je třeba vždy porovnávat užitnou hodnotu v poměru k ceně. A užitnou hodnotu dřevostavby lze poměřit zejména úrovní její konstrukční ochrany a kvalitou použitých materiálů. V projektech se mnohdy nevyskytují běžné konstrukční prvky, které jsou pro nás jako Martinice Group už samozřejmou součástí našich staveb. Našim běžným standardem je systém zabudovaných vlhkostních snímačů v konstrukci, řešení vzduchotěsnosti obálky domu kvalitním prolepením a utěsněním oken a dveří, Blower-door test, řešení akustiky podlah a příček, kvalitní hydroizolace kritických míst. Občas se bojíme, že jednostranný tlak investorů pouze na cenu může spustit řetězec negativních událostí, které by v podobě fatálních chyb neprověřených dodavatelů levných dřevostaveb a jejich následné medializace, mohl ohrozit celou pověst dřevostaveb jakožto perspektivního stavebního oboru,“ uzavírá Ing. Michal Zeman, PhD, ředitel společnosti Martinice Group.
Více informací najdete na:
www.martinicegroup.cz,
www.facebook.com/martinicegroup/,
www.instagram.com/martinicegroup/