Modulární přístavba nového křídla Karvinské hornické nemocnice byla dokončena v prosinci 2020. Stavba třípodlažního objektu ze 77 předem modifikovaných modulárních prvků, který je s hlavní budovou nemocnice propojen spojovacím krčkem v přízemí a druhém patře, trvala necelých pět měsíců. Autorem projektu byl třinecký petit atelier s.r.o. a jeho tým profesionálů pod vedením jednatele Jana Beneše. Moduly dodávala KOMA MODULAR a díky svým vlastnostem se v nich opět uplatnily sádrovláknité desky fermacell®. Karvinská hornická nemocnice je první v České republice, která postavila nový pavilon modulárním systémem.
Třípodlažní objekt je se stávajícími nemocničními bloky propojen pomocí krčku. V přízemí jsou ambulance a vyšetřovny, druhé a třetí patro je určeno pro lůžkovou část. Nechybí samozřejmě ani výtah. Progresivní investor, kterým je Karvinská hornická nemocnice a.s., se rozhodl pro realizaci nemocnice hlavně pro přednosti modulární výstavby, kdy vedle rychlosti montáže byla určující i minimalizace omezení stavebním ruchem a prachem, který by nutně, za standardní mokré výstavby, obtěžoval stávající nemocniční provoz. Vnější vzhled budovy zvolili architekti ve střídmé kombinaci bílé a šedé omítky, zvýrazňující okenní otvory. Autorský tým petit atelier pod vedením Jana Beneše vytvořil díky kombinaci několika typů modulů společnosti KOMA přehlednou dispozici, splňující všechny požadavky nemocničního provozu.
Fermacell® a moduly KOMA
Díky svým vlastnostem se sádrovláknité desky fermacell
® dlouhodobě uplatňují v širokém spektru modulů KOMA, a to jak na vnitřní povrch, tak pro skladby podlah. Desky fermacell
® charakterizuje vysoká pevnost, požární odolnost, akustická izolace a mechanická odolnost proti vnějšímu poškození. Díky tomu s nimi KOMA MODULAR stavěla nejen nový pavilon nemocnice v Karviné, ale realizuje s nimi u nás i v Evropě školky, školy, hotely, ubytovny a další typy staveb pro soukromé i veřejné investory.
Modulární systém výstavby jako první volba
Historie nemocnice sahá do 50. let minulého století. Od té doby do současnosti prošla modernizací všechna oddělení včetně operačních sálů a vstupní haly. V loňském roce vznikl požadavek na rozšíření oddělení ortopedie. Zohlednění všech faktorů klasické výstavby především s ohledem na časovou náročnost vedlo majitele nemocnice k úvaze o vhodném alternativním přístupu.
„Padlo rychlé rozhodnutí o nutnosti přístavby a také realizace musela být stejně rychlá. Z médií jsem věděl, že existují modulární systémy pro výstavbu a začal jsem své úvahy směrovat touto cestou,“ vysvětluje majitel nemocnice Milan Canibal.
„Když mi začátkem ledna 2020 zavolal majitel nemocnice s tím, že chce letos přistavět a otevřít další křídlo nemocnice, a ptal se mne na možnost dostavby modulárním systémem a mé zkušenosti nebo povědomí o firmě KOMA MODULAR, moje stanovisko bylo kladné a doporučující,“ uvádí začátek celého příběhu autor projektu přístavby Jan Beneš z petit atelier.
Celou budovu i spojovací krčky tvoří moduly KOMA
Zadáním investora bylo k stávajícím budovám nemocnice navrhnout nový blok ortopedie, který by zahrnoval jak lůžkovou část včetně pokojů JIP, tak ordinace lékařů. Přístavbu tvoří třípodlažní budova propojená se stávajícím objektem nemocnice na úrovni přízemí i třetího nadzemního podlaží. V rámci hledání optimální dispozice nakonec autoři použili dva délkové moduly o dvou různých šířkách, celkem tedy čtyři druhy základních stavebních prvků, sestavených k sobě, kdy základním limitem modulárního prvku bylo funkční uspořádání typického trojlůžkového pokoje s vlastní bezbariérovou koupelnou. Obdobně jako celou budovu i spojovací krčky tvoří moduly. Ty v úrovni třetího nadzemního podlaží podpírají ocelové sloupy a průvlaky.
Modulární řešení nepředstavovalo při projektování žádná omezení
Základním předpokladem bezproblémového provozu nemocnice je fungující dispozice. Při jejím návrhu museli autoři vzít v potaz nejen funkční vazby jednotlivých prostor a s nimi spojené hygienické předpisy, ale také estetické a funkční požadavky kladené na interiér uživateli. Modulární řešení nepředstavovalo při projektování žádná omezení, naopak díky kompozici jednotlivých modulů vzniklá jasná a přehledná dispozice, zjednodušující orientaci především pacientům.