Přízemí včetně venkovní terasy je prostorem pro setkávání, tvůrčí činnost a výstavy, v patře se nachází zóna pro výuku, workshopy nebo konference. To vše je koncipováno s cílem vytvořit prostor s neformální atmosférou, ke které přispívá také espresso bar v přízemí.
Autory projektu design lab MENDELU vedla především myšlenka vzniku nového inspirativního neformálního prostoru v kampusu univerzity, v němž by se setkávali spolužáci různých ročníků a oborů mezi sebou, ale také studenti s vyučujícími. Počítá se také se zapojováním úspěšných firem do nejrůznějších aktivit design labu tak, aby se školní prostředí přiblížilo co nejvíce podnikové realitě.
„Naším záměrem bylo rozšířit zapojení studentů do aktivit školy a přiblížit jim proces vzniku nových finálních produktů. Chceme studenty připravovat na jejich působení v nejlepších firmách nejen v České republice nebo je motivovat k zakládání svých vlastních značek a podniků,“ dodal Martin Plachý, jeden z autorů myšlenky design lab MENDELU.
„Studenti budou mít možnost poznávat šířeji problematiku produktů a designu. To že dobrý nápad je jen několik málo procent v celém příběhu vedoucímu k úspěchu. Většinu nakonec tvoří sofistikovaná práce, která má svá pravidla, a to nakonec odlišuje ty úspěšné od zbytku,“ dodal Petr Novague, spoluautor projektu.
Návrh na vybavení interiérů vzešel od studentů. Studie interiérů se účastnilo 15 studentů studijního programu Design nábytku v rámci předmětu Ateliér designu nábytku IV. Vybrána byla studie autorky (tehdejší studentky) Anny Horákové, která se následně podílela na kompletní realizaci interiérů včetně nábytku. Většina nábytku byla vyrobena v dílnách Ústavu nauky o dřevě a dřevařských technologií Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU.
„Podílet se na kompletní realizaci interiérů, a to v rámci studia, byla jedna z největších příležitostí, jakou student může dostat. Zadání mně bavilo již od samotného počátku. Požadavek zněl, abychom navrhli interiéry a nábytkové vybavení do dvoupodlažní budovy. V 1. NP jsme se měli zaměřit na prostor, ve kterém se budou pořádat výstavy, ale zároveň zde bude kavárenský provoz. Nábytkové vybavení tedy muselo být do jisté míry variabilní, aby mohlo být použito na více způsobů. V 2. NP jsme řešili především prostor pro přednášky, workshopy a semináře, kancelář a kuchyňku. Velkým přínosem pro mě bylo projít si celým projektem od samotného návrhu po výslednou realizaci, která zahrnovala jak spolupráci na výrobě nábytkového vybavení, tak i komunikaci s odborníky z různých odvětví,“ říká Ing. Anna Horáková.
Sádrovláknité desky fermacell® mají v modulární architektuře pevné místo a ve svých modulech využívá přednosti desek a podlahových systémů fermacell® řada tuzemských výrobců. Ostatně společnost James Hardie Europe, která fermacell na náš trh dodává, je jedním ze zakládajících členů Československé asociace prefabrikace a modulární výstavby, z. s. Asociace csMODULAR vznikla v roce 2019 jako sdružení, které si dalo za cíl popularizovat a propagovat prostorovou a plošnou prefabrikaci v Česku a na Slovensku.